II edycja warsztatów astrofotografii
Druga edycja warsztatów astrofotografii Szlakiem gwiazd już za nami. Ponownie spotkaliśmy się z grupą pasjonatów chcących poznać tajniki fotografii rozgwieżdżonego nieba. Tym razem warsztaty trwały dzień dłużej i rozpoczęły się już w czwartek. Po pierwszej edycji wszyscy byliśmy zgodni, że ten jeden dzień więcej jest potrzebny, aby móc przekazać ogromną dawkę wiedzy jaką przygotowaliśmy razem z Piotrem dla uczestników.

Nie zmieniło się natomiast miejsce, w którym się spotkaliśmy. Ponownie ugościł nas fantastyczny i niezwykle przytulny pensjonat Horb, położony w Bieszczadach, we wsi Strzebowiska. W wolnych chwilach, których nie było zbyt wiele, mogliśmy podziwiać przepiękny widok na połoniny, jaki rozpościera się spod samego pensjonatu. W trakcie warsztatów po raz kolejny zajadaliśmy się pysznymi ciastami przygotowanymi przez Panią Elę.

Dni upływały na przyswajaniu wiedzy teoretycznej o zawiłościach fotografii obiektów głębokiego kosmosu oraz tajników fotografii astropejzażowej. Natomiast długie wieczory, a właściwie to już częściowo noce, spędzaliśmy w przyjaznej atmosferze, poznając tajniki obróbki komputerowej zdjęć. Niestety zajęć praktycznych nie było aż tyle, ile byśmy sobie życzyli. Wszystko to za sprawą niesprzyjającej pogody, która to jak na zawołanie odmówiła współpracy dokładnie w terminie, w jakim odbywały się warsztaty. Z tego względu nie było nam dane powitać nad połoninami Oriona.

Partnerzy warsztatów
W trakcie warsztatów byliśmy wspierani przez naszych partnerów. Dzięki uprzejmości firmy Sigma Pro-Centrum uczestnicy mogli się zapoznać i przetestować kilkanaście obiektywów firmy Sigma. Większości były to obiektywy serii Art, które ze względu m.in. na swoją duża jasność świetnie nadają się do astrofotografii. W niektórych z tych obiektywów wręcz się zakochaliśmy :)

Firma Delta Optical udostępniła dla uczestników lekkie montaże paralaktyczne Star Adventurer. To m.in. na przykładzie właśnie takich mobilnych montaży omawialiśmy jak ważna w astrofotografii jest możliwość prowadzenia aparatu za ruchem gwiazd. Większość najlepszych zdjęć nocnego nieba wymaga użycia takiego właśnie sprzętu.

Uczestnicy dostali również szereg innych upominków i zniżek na zakup produktów m.in. firmy Scopedom czy też od redakcji czasopism Astronomia oraz Urania postępy astronomii.
Wszystkim naszym partnerom chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować za współpracę podczas tej edycji warsztatów, polecając się tym samym na przyszłość.