Piękne plany na idealne pokazanie tego rejonu muszę nieco odłożyć w planie, choć prawdę mówiąc jestem bardzo zaskoczony tym co przy tak krótkim czasie udało się zarejestrować. Niestety po zaledwie 8 ekspozycjach przyszły chmury. To była ostatnia pogodna noc, więc…
Rejon młodej gromady NGC2264 jest niezwykle aktywny i zróżnicowany. W jej sercu rodzą się nowe gwiazdy które pobudzają otaczającą ją materię do świecenia (to te czerwone pasma zjonizowanego gazu). Poza tym podświetlają okoliczne ciemne pyłowe mgławice tworząc niezwykłą scenerię. Obiekt ten nosi popularną nazwę “Świąteczna Choinka”, która idealnie wpisuje się w okres w którym najlepiej zabrać się za jego rejestrację.
Poza niezwykłym centrum kadru chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze dwa obiekty.
Pierwszy to NGC2261 Zmienna mgławica Hubbla. Niezwykle delikatna mgławica refleksyjna, która w okresie kilku tygodni zwiększa i zmniejsza swoją jasność. Oświetla ją gwiazda R Jednorożca (R Mon) a zmiany jasności przypisuje się rotacji materii w tym ciekawym układzie. Mgławica ma tylko około 1 roku świetlnego rozmiaru i oddalona jest od nas o około 2500 ly. Zdjęcie to crop z klatki (1:1).
Drugi to Trumpler 5 – bardzo stara gromada otwarta. Jej wiek szacuje się na 3 miliardy lat. Zwykle gromady otwarte kiedy jej gwiazdy się starzeją powoli rozpadają się, część z gwiazd ucieka w przestrzeń nie zatrzymywana już przez słabnącą grawitację gromady, część umiera w mniej lub bardziej spektakularny sposób. Jej odległość od nas to około 11tyś. ly. Ta gromada musiała wyglądać spektakularnie pewnie z 1,5 miliarda lat temu :)