To już dziś jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych tego roku. Pogoda typowo grudniowa i prognozy choć nie są jednoznaczne to wiem, że w niektórych częściach kraju możemy się spodziewać przejaśnień.

Planety są widoczne po zachodzi Słońca na kierunku południowo-zachodnim około 10 stopni nad horyzontem. Planet można zacząć wypatrywać od około 16.00-16.15 i pomocna w tym będzie lornetka o szerszym polu widzenia.
Co bardzo istotne zjawisko będzie widoczne tylko do około 17.30 bo później planety zachodzą a od momentu kiedy pojawiają się na niebie ich wysokość nad horyzontem cały czas będzie spać a więc warunki na ostre zdjęcia będą najlepsze w momencie kiedy je dostrzeżecie. Planety bez problemu zobaczycie gołym okiem!

Mapka z programu SkSafari na dzień 21 XII 2020

Planety choć widać je gołym okiem najlepiej obserwować teleskopem bo ten umożliwi zobaczyć detale na tarczach: w przypadku Saturna pierścienie a Jowisza pasy na tarczy. Jeżeli nie posiadacie teleskopu to już lornetką spokojnie zobaczycie Księżyce Jowisza (4 najjaśniejsze) oraz to, że Saturn nie do końca jest kółkiem a raczej elipsą :)

Jowisz i Saturn tuż po zachodzi Słońca 17 XII 2020

Jeżeli będziecie chcieli sfotografować zbliżenie planet wystarczy Wam prosty aparat czy wręcz nowszej generacji smartfon. Pamiętajcie o statywie lub sposobie na unieruchomienie aparatu bo czasy naświetlania mogą dochodzić do kilku sekund w zależności od tego jakie użyteczne iso jest w Waszych aparatach i jak jasnym obiektywem dysponujecie. Zalecam ogniskowe od 50mm wzwyż gdzie w takim przypadku uda się połączyć parkę planet wraz z jakimś kawałkiem krajobrazu czy architektury.

Księżyc wraz Jowiszem i Saturnem tuż po zachodzi Słońca 17 XII 2020. Sigma ART 105/1.4 Nikon D800 mod.

Jeżeli będziecie chcieli wykonać bardziej szczegółowe zbliżenie planet niestety będzie do tego potrzebna optyka o dłuższej ogniskowej. Dla lustrzanek optymalna będzie w zakresie 1000 mm -1500 mm, choć już od 300 mm wzwyż wyraźnie da się zaobserwować księżyce Jowisz a przy ekspozycji rzędu kilku sekund jaśniejsze Saturna. Pamiętajcie, że detale na planetach będą do uchwycenia tylko przy krótszych ekspozycjach a ich satelity przy dłuższych. Niestety w przypadku dłuższych ogniskowych montaż paralaktyczny z napędem będzie czymś absolutnie niezbędnym.
Niestety przy tak małej wysokości planet ponad horyzontem wpływ seeingu (falowania armosfery) będzie bardzo duży. Patrząc na prognozy i to że od jutra przez kilka dni ma być trochę cieplej seeing będzie pewnie jeszcze słabszy.

Jowisz i Saturn 20 XII 2020 – Takahashi FSQ106N (530mm) + Nikon D810A

Mocno trzymam kciuki za pogodę a jeżeli tylko będą jakieś przejaśnienia zapraszam do transmisji LIVE około godziny 16.30-16.45 na moim profilu na FB: TUTAJ

Powodzenia!

Jowisz i Saturn 20 XII 2020 – Sigma ART 105/1.4