M33 znajduje się niedaleko od M31, która zdecydowanie króluje pośród galaktyk nieba na północnej półkuli. Niemniej jednak jest to bardzo ciekawy i piękny obiekt. Z perspektywy fotografa trudny do obróbki i rejestracji, szczególnie kiedy chcemy zarejestrować delikatne zewnętrze struktury. Zdjęcie to stack 30 klatek każda po 6 minut (sumarycznie 3 godziny) przy Iso2000. Takahashi FSQ106N + Nikon D810A.

Galaktyka Trójkąta (znana również jako Messier 33, M33, NGC 598) – galaktyka w gwiazdozbiorze Trójkąta, druga pod względem jasności galaktyka spiralna na niebie, po Galaktyce Andromedy. Zaliczana do Lokalnej Grupy Galaktyk, do której należy również nasza Galaktyka. W sprzyjających warunkach uda nam się ją dostrzec gołym okiem; dla większości ludzi jest to najdalszy obiekt astronomiczny, jaki można zaobserwować gołym okiem.

Galaktykę prawdopodobnie odkrył Giovanni Hodierna przed 1654 rokiem. Niezależnie odkrył ją Charles Messier i umieścił w swoim katalogu 25 sierpnia 1764 roku[4]. Między innymi właśnie w tej „mgławicy spiralnej” (jak wtedy nazywano galaktyki), w roku 1924 amerykański astronom Edwin Powell Hubble odkrył bardzo słabe cefeidy niemal 18m i doszedł do przekonania, że wraz z mgławicami, w których się znajdują, muszą być bardzo odległe od naszej Galaktyki, i że są to właściwie inne galaktyki.