W miniony weekend miałem przyjemność poprowadzić pierwsze w kraju warsztaty astrofotografii. Impreza była zorganizowana przez firmę Dela-Optical, która jest cenionym sprzedawcą sprzętu i akcesorii optycznych min. teleskopów, lornetek, kamer itp. Ciężko mi obiektywnie oceniać coś w czym brałem czynny udział jako osoba prowadząca, ale atmosfera jaką stworzyli uczestnicy nakręciła mnie do dania z siebie 1100%. Pamiętam jak ciężko na początku było mi pojąć prawidła i zasady astrofotografii. Niemal całą wiedzę musiałem zdobyć sam często błądząc nieco po omacku. Z tym większym zapałem starałem się przekazać wszelakie prawidła tego pięknego hobby. Zaskoczeniem było dla mnie w sumie liczna grupa którą udało się zebrać w bardzo krótkim czasie. Każdej osobie która przyjechała starałem się poświęcić maksimum czasu i zaangażowania.

Delta-Astroshot Tuczno 2012

Delta-Astroshot Tuczno 2012

Gośćmi VIP byli na warsztatach byli Prof. Maciej Mikołajewski redaktor pisma Urania i vice-prezes PTA, oraz Marcin Cikała pracownik Obserwatorium Lubomir. Było mi niezmiernie miło współpracować z tak znamienitymi postaciami.

Astrofotografia nie jest prostym hobby. Wiąże się z nią poznanie i powiązanie kilku oddzielnych dziedzin: optyki, mechaniki, oprogramowania. Do tego wszystkiego należy dodać sumienność i determinację. Poza wykładami teoretycznymi uczestnicy mieli okazję obejrzeć, dotknąć i poznać sprzęt który umożliwia odkrywanie i rejestrację najodleglejszych zakątków Wszechświata. Zdecydowanie było co oglądać. Od sprzętów najprostszych i najtańszych dostępnych dla każdego były też przepięknie wykonane instrumenty firmy Officina Stellare. Mogliśmy pooglądać i po dotykać również najnowszą kamera SBIG STF-8300, nowy montaż NEQ6 oraz 8″ jasny Newton Quattro Sky Watcher, nowy montaż Celestrona CGEM PRO. Poza tym przeróżne akcesoria: kamery ATIK od najtańszych po najdroższe modele, złączki, korektory, guidery, i wiele wiele innych. Choć sprzęt jest bardzo ważny znacznie istotniejszą sprawą było przekazanie, że nawet najtańsze rozwiązania mogą dać dobre lub bardzo dobre rezultaty a najważniejsza jest radość którą możemy czerpać z naszej pasji.

Delta-Astroshot Tuczno 2012

Delta-Astroshot Tuczno 2012

 

Czy da się przekazać wszystko o astrofotografii w tak krótkim czasie? Z pewnością nie. Jednak sądząc po zainteresowaniu wiem na 100%, że z kilkoma uczestnikami na pewno jeszcze nie raz będę miał okazję się zobaczyć…

Delta-Astroshot Tuczno 2012

Delta-Astroshot Tuczno 2012

Do zobaczenia na następnym wydaniu astroshot.deltaoptical.pl :)

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Damiana Demendeckiego!