Flat frame to klatka kalibracyjna która jest niezbędna do redukcji winietowania jak i ewentualnych zabrudzeń na matrycy, sensorze kamery czy filtrach przez które wykonujemy ekspozycje. W przypadku DSLR w szczególności o mniejszej matrycy (APSC) i korygowanych układów optycznych, zwykle nie jest wymagany. W przypadku ccd czy lustrzanki pełnoformatowej zwykle jest już czymś niezbędnym. Po jednej z moich ostatnich sesji, ze względu na pracę zdalną musiałem sięgnąć po nieco inny sposób wykonania go, zalecany zresztą przez twórców oprogramowania do obróbki. Okazało się, że mam w torze optycznym duże zabrudzenie, którego źródło ciężko mi było zdiagnozować. Chcąc wykorzystać cały materiał musiałem wykonać aktualne klatki kalibracyjne. Sam sposób wykonania jest bardzo prosty ale należy pamiętać, że do zrobienia flatów w ten sposób będziemy potrzebowali nieco czasu. Teleskop kierujemy w miejsce gdzie potencjalnie znajduje się mniej gwiazd (a więc w przestrzeń możliwie oddaloną od Drogi Mlecznej), wyłączamy prowadzenie w montaże i wykonujemy serię zdjęć (około 20). Istotą tego sposobu jest to, żeby wszystkie gwiazdy przesuwały się przez pole widzenia kamery od ich na nim pojawieniu po zniknięcie. Ja wykonałem 15 klatek 120 sekund co okazało się ilością wystarczająco. W przypadku DSLR, i obiektywów (a nie teleskopu) zdecydowanie łatwiej będzie po prostu wyczyścić matrycę a flat-a wykonać w sposób tradycyjny.

Nasze klatki wykonane w sposób podany wyżej kalibrujemy tak samo jak klatki light (MasterDark, MasterBias). Następnie w funkcji ImageIntegration wybieramy następujące ustawienia.

pix

Najistotniejsze jest wybranie odpowiednich wartości Percentile High, tutaj niestety będzie trzeba dobrać je tak, aby na wynikowych klatkach ślady gwiazd zostały całkowicie wyeliminowane. Jak po kolei wyglądały klatki wraz z efektem finalnym zastosowania takiej obróbki znajdziecie w poniższej galerii:

Jakie są zalety takiej metody:
1. Możliwość nagłego uratowania sesji w przypadku braku możliwości wykonania zdjęć za pomocą flatownicy.
2. Jeżeli nie posiadamy flatownicy możliwość wykonania bardzo precyzyjnego flata bez ponoszenia kosztów jej zakupu.
Wady:
1. Trzeba poświęcić nieco czasu na wykonanie flata w ten sposób. Polecam wykonanie go w czasie Księżycowej nocy bo czasy naświetlania w takim przypadku mogą być relatywnie krótkie.
2. Wymaga nieco czasu i prób przy doborze parametrów w Pixinsight.

Źródło: Pixinsight.