Jedno z najczęściej zadawanych pytań na moim blogu oraz na profilu na FB to skąd i jak biorą się opisy na moich zdjęciach.
Większość osób, które używa Pixinsight na pewno zna tą metodę, ale umieszczę dla tych którzy nie korzystają tej metody lub są ciekawe jak to się odbywa.
Kilka podstawowych zasad dotyczących robienia opisów. Po pierwsze Pix najlepiej je robi na zdjęciach przed tzw. stretch a więc kiedy materiał jest liniowy. Ja zwykle robię to zaraz po stack.
Jeżeli używacie kamery astronomicznej a Wasz montaż sterowany jest z komputera i używacie oprogramowania które automatyzuje pracę zestawu (czyli np. MaximDL) prawdopodobnie pliki są zapisywane wraz z podstawowymi danymi dotyczącymi użytej optyki, kamery, ogniskowej a również koordynat fotografowanego obiektu. Jeżeli tak nie jest, przedstawiony sposób pokazuje jak koordynaty program sam wylicza i dodaje do wew. warstwy opisowej pliku (w formatach fit lub xisf).
Pamiętajcie, że program w czasie ustalenia położenia obiektu i opisu potrzebuje aktywnego połączenia z internetem w celu pobrania odpowiednich danych.
- Otwieramy plik na który chcemy nanieść nazwy obiektów, koordynaty itp. itd. Na zaznaczeniu widać jak w narzędziu STF powinien wyglądać rozkład sygnału odpowiedni dla obrazu liniowego.
- Ustalamy koordynaty. W tym celu uruchamiamy z Menu -> Script -> ImageSolver. To narzędzie które ustali na podstawie podanych danych i położenia gwiazd na zdjęciu dokładne koordynaty dla każdego piksela.
- Image Plate Solver Script dla poprawnego działania potrzebuje kilku dokładnych informacji. Najważniejsze to wielkość piksela jaki ma Wasz aparat / kamera w mikronach, ogniskowej użytej optyki: teleskopu / obiektywu. Koordynaty obiektu można wpisać ręcznie, ale ja zawsze korzystam z wyszukiwarki którą uruchamiacie po kliknięciu w Search po prawej stronie od okienek koordynat.
- Po kliknięciu w przycisk Search otwiera się nowe okienko z polem w którym wpisujemy nazwę wyszukiwanego obiektu. Ważne jest to, żeby wpisać nazwę względnie blisko środka kadru. Program zwykle radzi sobie, jeżeli jest poza środkiem ale przy szerokich polach może się zdarzyć, że się pogubi. Jeżeli Wasz główny obiekt jest znacznie oddalony od środka kadru niestety będzie trzeba wyszukać obiekt/ gwiazdę w pobliżu środka kadru, sprawdzić w jakimkolwiek programie planetarium jej nazwę a następnie wpisać ją do wyszukiwania lub wprowadzić koordynaty.
- Jeżeli wszystko pójdzie jak należy to program wygeneruje dwa pliki: _Errors z zaznaczonymi błędami oraz _stars na który naniesione są czerwone krzyżyki miejsca w których powinny być gwiazdki. Dodatkowo w oknie Process Console wyświetlą się wszystkie dane po przeliczeniu przez Image Plate Solver Script – ogniskową, koordynaty dla środka oraz brzegów kadru. Dodatkowe okna zamykamy (do czego one mogą posłużyć być może napiszę innym razem) i pamiętamy o zapisaniu zmian w pliku na którym uruchamialiśmy skrypt.
- Teraz z Menu -> Script -> Render wybieramy skrypt AnnotateImage
- Po otwarciu skryptu w okienku layers pojawią się nam domyślnie wybrane obiekty które zostaną oznaczone. Listę tą możemy edytować dodając, usuwając warstwy i przesuwając je używając zaznaczonych przycisków.
- Po prawej stronie mamy menu konfiguracji w którym możemy wybrać dowolny kolor zaznaczenia, czcionkę, rozmiar tekstu, to w jakim miejscu pojawia się opis, oraz w niektórych typach obiektów koordynaty czy ograniczenia w jasności i typie wyświetlanych obiektów. Jest też opcja zapisu każdego obiektu do pliku tekstowego wraz koordynatami i podstawowymi informacjami.
. - W zakładce Output mode wybieramy w jaki sposób ma być wyrenderowany opis – może to być plik graficzny, wektorowy lub opis bezpośrednio na zdjęciu
- Po kliknięciu OK skrypt generuje zdjęcie lub plik z naniesionymi koordynatami. Ja zwykle wybieram Generate transparen overlay a plik zapisuje jako png z przeźroczystości i to dokładam w PS jako warstwa do obrabianego zdjęcia.
Po obrobieniu zdjęcia i dodaniu warstwy z opisem wygląda to zwykle w następujący sposób. Powodzenia!