Obiekt wszystkim znany i fotografowany nagminnie. Cofnąłem się do niego choć FOV mojego teleskopu i kamery jest nieco za małe na tą mgławiczkę. No ale raz na jakiś czas trzeba zerknąć tam, gdzie patrzą wszyscy tym bardziej, że obiekt niezwykle urokliwy. Za wikipedią można dodać, że M45 to: najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych (135 parseków). Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.
Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Plejady mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Wielką Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maja, Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas, Celaeno i Elektra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9m.
Zdjęcie zrobione “na dokładkę” do innych obiektów. Czasy krótkie dobrane do tego, żeby zdjęcie zrobić w pozostałej po innym obiekcie części nocy i faktycznie ostatnie barwne ekspozycje były robione parę minut po 5 nad ranem.