Najprościej czasami bywa najciekawiej. Choć moje serce należy do zbliżeń odległych kosmicznych obiektów to “wirówki” potrafią też nieźle wciągnąć. Tu gdzie mieszkam, czyli w Lesznie wlkp. mamy płasko jak na bilardowym stole, trzeba więc szukać miejsc które fajnie komponowały by się z wirującymi gwiazdami. Niektóre z tych zdjęć można zrobić niemal wszędzie po inne trzeba pojechać nawet kilkadziesiąt km.

To chyba jedno z moich ulubionych miejsc, które ktoś mi wskazał. Nietypowe jak na nasz rejon bo wydawało by się, że w na płaskim takich drzew nie da się znaleźć. Około godzinna ekspozycja startrails oraz dodatkowo pojedyncze ujęcia. Noc z Księżycem w dużej fazie.
Nikon D810A + Sigma Art 14-24/2,8 @14mm (f:3,2)

Jednym z moich marzeń było zrobić zdjęcie z odbiciem gwiazd w wodzie. Jak się okazuje nie jest to takie proste a na efekt finalny wpływa wiele zmiennych. Optymalne noce to te z Księżycem, kiedy nie wieje wiatr. Najlepsza będzie szerokokątna optyka w tym wypadku była to Sigma Art 14-24/2.8 oraz Sigma Art 24-105/4. Na pierwszym zdjęciu widać Barycz nad którą wschodził Orion, najjaśniejszy ślad na wodzie to Syriusz. Drugie zdjęcie to małe urocze jeziorko (w Górznie) otoczone drzewami, niestety tej nocy wiał tak silny wiatr, że w wodzie nie zarejestrowała się, żadna gwiazda. Na trzecim ujęciu to samo jezioro ale w niemal bezwietrzną noc.

Ślady gwiazd to pierwszy kontakt z astrofotografią, który poza ciekawym doświadczeniem dla osób zainteresowanych fotografią pozwoli nieco zrozumieć mechanikę nieba, i dla osób zainteresowanych poznanie najjaśniejszych gwiazd czy konstelacji. Jeżeli posiadacie wystarczająco jasną optykę i jesteście w ciemnym miejscu z czystym niezanieczyszczony światłem niebem, czasami wystarczy jedno ujęcie, na pokazanie ciekawego nocnego krajobrazu. Fotografię nocną łatwo wzbogacić o własne źródło światła, co dodatkowo wzmacnia kompozycję czy przekaz. Może to być latarka lub lampa błyskowa.

Tutaj znajdziecie poradniki techniczne jak się zabrać do startrails znajdziecie tutaj a o oprogramowaniu tutaj.