Po tym co wczoraj czytałem i słyszałem w mediach postanowiłem napisać kilka słów wyjaśnienia odnośnie terminologii stosowanej przy ogólnie to ujmijmy zderzeniach naszej planety z obiektami znajdującymi się w przestrzeni kosmicznej.

Najważniejsze to te trzy wymienione w temacie tego posta.

1. Meteoroid – to kawałek materii która porusza się w przestrzeni kosmicznej. Jego rozmiar waha się od 0,1 mm do 10 m. Wszystkie mniejsze cząstki nazywamy kosmicznym pyłem, wszystkie większe od 10 m zazwyczaj zwane są planetoidami. Meteoroidy poruszają się po różnych orbitach wokół naszego Słońca.

Meteoroid

2. Meteor – to meteoroid który wpada w naszą atmosferę i spalając się wywołuje zjawisko świetlne. Mówiąc potocznie są to wszelakie “spadające gwiazdki” które możemy obserwować praktycznie co noc. Rój meteorów – to zjawisko występujące kiedy odbita Ziemi przecina się z orbitą meteoroidów będących na na przykład cząstkami komety po rozpadzie. Roje meteorów wybiegają z jednego punktu na niebie zwanego radiantem. Roje meteorów nazywane są zazwyczaj nazwami gwiazdozbiorów w których znajduje się ich radiant i tak mamy Leonidy (gwiazdozbiór Lwa) Geminidy (gwiazdozbiór Bliźniąt) czy Perseidy (gwiazdozbiór Perseusza) i tak dalej. Każdy z roju meteorów ma swoje maksimum kiedy to w przeciągu zazwyczaj jednej nocy ilość spadających gwiazdek jest bardzo duża. Takie maksimum jeżeli jest bardzo intensywne nazywamy deszczem meteorów. Jeżeli jasność meteoru jest większa od -4m zjawisko nazywamy bolidem. Wczorajsze wydarzenie w Chelyabinsku miało jasność aż -26m (dla przykładu Księżyc w pełni ma jasność -12,6m)

Deszcz meteorów

3. Meteoryt – to kawałek meteoroidu który nie uległa całkowitemu spalaniu w trakcie podróży przez naszą atmosferę i spadł na powierzchnię Ziemi. Jeżeli masa meteorytu oraz energia spadku jest odpowiednio duża to w miejscu jego upadku może powstać krater. Deszcze meteorytów – to zjawisko kiedy po rozpadzie jednego dużego meteorytu w określonej strefie spada liczna ilość odłamków o różnej wielkości.

meteoryt willamette

Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką obserwacji polecam stronę Pracowni Komet i Meteorów. Znajdziecie na niej wiele cennych informacji dotyczących zjawisk, sposobu ich obserwacji i badania.