Garść galaktyk z tymi jasnymi na czele M81, M82 oraz jej sąsiadką NGC3077. Dwie świetne noce trochę zmarnowane przez nowy problem techniczny, no ale tak to już jest w astrofotografii. Zdjęcie to 28 ekspozycji po 7 minut wykonane astrografem Takahashi FSQ106N oraz kamerą SBIG ST2000XM.

Galaktyka Bodego (znana również jako Messier 81, M81 lub NGC 3031) – galaktyka spiralna, położona w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Galaktyka ta należy do Grupy galaktyk M81. Dzięki swojej bliskości względem Ziemi, dużemu rozmiarowi oraz aktywnemu jądru (w którym znajduje się supermasywna czarna dziura o masie 70 milionów mas Słońca)[2] Messier 81 była obszernie badana przez profesjonalnych astronomów. Duże rozmiary galaktyki i jej relatywnie duża jasność czynią ją ponadto popularnym celem obieranym przez amatorskich astronomów.

Galaktyka Cygaro (Messier 82, M82, NGC 3034) – galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. W zakresie podczerwieni jest najjaśniejszą galaktyką na niebie. Messier 82 jest galaktyką burzy gwiazdowej, co oznacza, że zachodzi w niej intensywny proces powstawania nowych gwiazd[7]. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk M81.