Nie ma całkowitej pewności kto ją odkrył i czy obiekt, który dziś powszechnie funkcjonuje to M102 o której myślał Charles Messier:

Messier 102 – jeden z obiektów katalogu Messiera. Nie ma całkowitej pewności co do galaktyki, którą wskazuje, gdyż wpis w katalogu nie opiera się na obserwacjach autora, lecz jego przyjaciela – Pierre’a Méchaina. Najprawdopodobniej Messier dodał wpis M102 do katalogu nie sprawdziwszy uprzednio jego poprawności. Najprawdopodobniej chodziło albo o Messier 101 lub o NGC 5866.

Mwssier 102 – galaktyka soczewkowata z jasnym, okrągłym jądrem i mało rozwiniętymi ramionami spiralnymi (S0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Smoka w odległości około 48 milionów lat świetlnych. Jest to galaktyka aktywna klasyfikowana jako LINER lub galaktyka Seyferta.

Jest głównym składnikiem małej gromady galaktyk zwanej Grupą NGC 5866. Ma masę około 30-50% większą niż Droga Mleczna. Z Ziemi jest widoczna z boku, co nadaje jej wrzecionowaty kształt, z delikatnie zarysowanym pasmem pyłu, stąd nazwa Galaktyka Wrzeciono.

Zdjęcie to stack zaledwie 8 klatek o czasie naświetlania 360 sekund każda. Takahashi FSQ106N + SBIG ST2000XM.