Lastovo tam gdzie gwiazdy wynurzają się wprost z Adriatyku. To miejsce gdzie kończy się Light Pollution a niebo pozostaje w obrębie niemal całej wyspy w klasie Bortle 2. Do tego oferuje wszystkie pozostałe atrakcje związane z wypoczynkiem nad Adriatykiem. Bogactwo natury na tej dzikiej wyspie jest jednym z najlepiej zachowanych. Nie bez powodu międzynarodowa organizacja WWF uznała park Lastovo za jeden z cenniejszych w całej Europie.
Podczas naszego wyjazdu skupimy się na obiektach w obrębie Drogi Mlecznej z dość istotnego powodu – w czasie, kiedy w Polsce nie będzie nocy tutaj będziemy mieli możliwość rejestrowania obiektów trudno dostępnych lub będących zbyt nisko nad horyzontem.
wysokość nad horyzontem w stopniach | M4 | M8 – Laguna | NGC 6334 Kocia Łapa | M16 Orzeł | Gwiazda Shaula |
---|---|---|---|---|---|
w centralnej Polsce | +9,5 | +13,5 | +2 | +23 | +1 |
w Lastovie | +19 | +22,5 | +11 | +32 | +10 |
12.06
Wylot. Po południu zameldowanie w hotelu. Po chwili odpoczynku udamy się na obiad, po czym zaczniemy przygotowania do nocnego wyjścia na zdjęcia.
13.06
Po śniadaniu przejrzymy i omówimy zebrany materiał z nocy. Około godziny 14:00 wyruszymy, aby poznać uroczą i kameralną stolicę wyspy Lastovo. Miasto zostało założone przez Wenecjan dlatego nie dziwi nas urok kamiennych domków malowniczo położonych wśród licznych wzniesień. Tuż przy stolicy znajduje się XV wieczna wioska rybacka Lucica, jedyna taka w Europie. Następnie w jednej z knajpek spróbujemy lokalnych przysmaków. Po powrocie czas wolny. Będzie można skorzystać z basenu, wykąpać się w Adriatyku lub zdrzemnąć się przed kolejną nocą pełną gwiazd.
14.06
Śniadanie, a następnie zapraszamy na teoretyczną część warsztatów.
Po południu wyruszymy do wioski Pasadur, wokół której możemy spodziewać się spektakularnych krajobrazów. Dotrzemy również na wzgórze, na którym znajduje się latarnia morska. Jeśli ktoś będzie miał ochotę odświeżyć się w morzu przy którejś z plaż, to oczywiście nie będziemy się sprzeciwiać. Następnie udamy się do wsi Zaklopatica, gdzie podziwiając malowniczą zatokę zjemy obiad. Po obiedzie powrót do hotelu i czas wolny.
15.06
Śniadanie i kolejna część teoretyczną warsztatów.
Następnie udamy się na dłuższy spacer wybranym szlakiem, aby poznać nieskazitelną naturę Lastova. Po powrocie zjemy obiad. Czas wolny.
16.06
Zaraz po śniadaniu popłyniemy na sąsiędnią wyspę Korcula, która podobnie jak Lastovo słynnie ze spektakularnych widoków, zwiedzimy przepięknie położone miasteczko portowe Vela Luka, które gości najznamienitsze jachty, łodzie i nowoczesne kutry. Stamtąd będziemy mogli udać się w głąb wyspy do miejscowości Blato, w której zwiedzimy loggię oraz zabytkowy kasztel i kto wie… może uda nam się zobaczyć Kumpaniję, czyli taniec wojenny z mieczami, który jest znakiem reklamowym miasteczka. Po obiedzie wrócimy do Lastova, aby przygotować się do kolejnej nocy.
17.06
Śniadanie. Tym razem spróbujemy swoich sił w nurkowaniu (dla chętnych). Lastovo jest również ośrodkiem sportów wodnych, dlatego jeśli tylko będziemy mieli ochotę udamy się do rekomendowanej szkółki nurkowania lub zwiedzimy jaskinię Bijelac. Po południu zjemy obiad i oczywiście będzie czas na odpoczynek.
18.06
Śniadanie. Podsumowanie zebranego materiału, część teoretyczna. Następnie udamy się na przejażdżkę rowerową lub pieszą po wybranym wcześniej szlaku lub dla chętnych kontynuujemy naukę nurkowania.. Obiad i przygotowanie do kolejnej nocy.
19.06
Wymeldowanie. Po dotarciu do Splitu będziemy mieć trochę czasu na zwiedzanie miasta. Zdanie auta, wylot do Warszawy.
UWAGA: Plan lub jego kolejność mogą ulec zmianie w zależności od państwa dyspozycji i innych czynników, tak aby jak najlepiej dopasować się do sytuacji na bieżąco.
Przy pogodnych nocach staramy się fotografować spod miejsca zameldowania lub będziemy jeździć w inne atrakcyjne miejsca.
Podczas części teoretycznej oraz praktycznej poruszymy następujące tematy dopasowane do grupy w zależności od posiadanych umiejętności lub konkretnego zapotrzebowania.
- nauczysz się jak ustawić ostrość fotografując nocny pejzaż i gwiazdy,
- nauczysz się jak poprawnie naświetlać zdjęcia nocne,
- nauczysz się jak poprawnie kadrować w nocy,
- dowiesz się jak rozpoznawać kierunki świata w oparciu o gwiazdy,
- samodzielnie wykonasz zdjęcie wiosennej Drogi Mlecznej oraz obiektów znajdujących się w jej obrębie.
- poznasz całą masę trików ułatwiających fotografowanie nocą,
- nauczysz się samodzielnie ustawić montaż paralaktyczny,
- poznasz podstawowe zasady wykonywania zdjęć kalibracyjnych,
- pokażemy jak posługiwać się oprogramowaniem do składania zdjęć oraz ich obróbką w zależności od typu obiektu oraz zdjęcia.
Prowadzący:
Wioleta Gorecka
Od 15 lat mieszkanka Islandii, miłośniczka astrofotografii i przewodnik po zorzach polarnych. W pierwszy aparat zaopatrzyła się zaraz po przeprowadzce, aby móc fotografować zorze. Jej zdjęcia publikowane były na islandzkich portalach informacyjnych, gazetach oraz mediach promujących turystykę. Zdjęcia wielokrotnie wyróżniane były na stronach o tematyce astronomicznej takich jak choćby spaceweather.com. Jej zdjęcia znajdziesz na instagramowym koncie @wiola.gorecka
Michał Kałużny
Urodzony w 1974 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografii. Dyplom otrzymał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej, a jego promotorami byli prof. Stefan Wojnecki oraz Krzysztof Baranowski. Obecnie zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i video oraz edukacją z zakresu fotografii oraz astrofotografii. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba prowadzi blog i stronę Astrofotografia.pl. Od 2006 r. był we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej. W 2012 r. współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie. Od 2018 roku wraz z Piotrem Potępą prowadzi Bieszczadzkie Warsztat Astrofotografii Szlakiem Gwiazd.
Współpracuje jako redaktor z magazynami o astronomii: „Astronomia”, „Urania – Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat” i Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomiczne publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”.
Jego zdjęcia można oglądać między innymi na stronie astrofotografia.pl oraz profilu na fb o tej samej nazwie.