Region IC1396 w Cefeuszu. Niestety delikatny cirrus rozjechał nieco kolorystykę i detal. W środku widzimy gromadę gwiazd otoczoną delikatnym aktywnym w wodorze obłokiem gazowym z licznymi ciemnymi pasmami pyłowymi. Cały obiekt jest duży ale świeci słabo, jego średnica na niebie to aż trzy tarcze Księżyca.
Nikon D810A + Takahashi FSQ106N – 15×300 sekund Iso1600.
IC 1396 – gromada otwarta, powiązana z otaczającą ją mgławicą emisyjną. Obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta w sierpniu 1893 roku przez Edwarda Barnarda.
Gromada ta jest jedną z największych widocznych na niebie, jej widoczna średnica kątowa jest prawie trzy razy większa niż średnica kątowa Księżyca. IC 1396 rozciąga się na setki lat świetlnych. Choć posiada tak spore rozmiary, jest to mgławica słabo widoczna. W mgławicy tej świecący kosmiczny gaz miesza się z ciemnymi chmurami pyłowymi. Na krawędzi IC 1396 znajduje się nadolbrzym Gwiazda Granat, a mgławica należąca do kompleksu otacza znajdującą się blisko centrum gwiazdę wielokrotną Struve 2816. Wewnątrz niej możemy znaleźć charakterystyczną ciemną mgławicę zwaną Trąbą Słonia. W obszarze gromady IC 1396, odległym od Ziemi o 3000 lat świetlnych, formują się gwiazdy.
IC 1396 możliwa jest do zaobserwowania przez teleskop o średnicy 10 cm lub większej przy użyciu jak najmniejszego powiększenia.