Zdjęcie w technice bi-color, gdzie kolorowe ujęcie powstaje tylko z dwóch kanałów monochromatycznych. Zdjęcie choć ma tonację w której ten region jest widzimy w paśmie wizualnym tak naprawdę nie odzwierciedla rzeczywistego koloru. Wykorzystano materiał naświetlony przez filtry Ha oraz OIII odpowiadający regionom świecenia zjonizowanego wodoru oraz tleny.

Czerwieni się i faluje IC5070 mgławica Pelikan która stanowi mieszankę szczególnie aktywnych formacji gwiazd oraz zmieniających się chmur gazu. W związku z małymi energiami chmury gazu powoli przekształcają się od gazu zimnego do gorącego, powodując jonizację warstw zewnętrznych. Szczególnie gęste włókna zimnego gazu są nadal widoczne…..

Za (Wiki)
Mgławica Pelikan (znana również jako IC 5070 oraz IC 5067[a]) – obszar H II stanowiący całość z mgławicą Ameryka Północna w konstelacji Łabędzia. Mgławica ta znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Kształtem przypomina pelikana. Mgławica Pelikan znajduje się na dużym obszarze emisji mgławic w konstelacji Łabędzia, blisko gwiazdy Deneb. Od większej i jaśniejszej mgławicy Ameryka Północna jest optycznie rozdzielona przez molekularne chmury ciemnego pyłu znanego jako ciemna mgławica LDN 935.

Mgławicę tę odkrył Max Wolf na zdjęciu zrobionym 1 czerwca 1891 roku. Niezależnie odkrył ją Thomas Espin 7 września 1899 roku.